Haber

Türkiye’den Almanya’ya 60 yıllık müzik mirası: AŞK, MARK VE ÖLÜM 29 Nisan’dan itibaren sadece MUBI’de

72. Berlinale  Film festivaliseyirci ödülü sahibi ve IndieLisboa Uluslararası Bağımsız Film Festivalibir ödülle geri dönen Cem Kayaimzalı AŞK, MARK VE ÖLÜM, 29 Nisan’dan itibaren MUBIseyirciyle buluşuyor.

Almanya’da yaşayan Türk göçmenlerin çocukları ve torunlarının bağımsız müzik kültürlerini eşi benzeri görülmemiş güçlü arşiv kayıtları ile harmanlıyor. SEVGİ, İŞARET VE BİRİKİM, Almanya’da filizlenen ve büyüyen göçmen müzik kültürünün tüm renklerini seyirciyle buluşturuyor. Arşiv tarama, lisanslama ve çekim aşamalarından oluşan sinemanın hazırlık ve yapım süreci 2017 yılına kadar uzanıyor. Almanya’nın işgücünün bel kemiğini oluşturan Türk göçmenlerin sorgulamalarını beyazperdeye taşıyan sinema, Almanya’ya ışık tutuyor. 1960’lar, cümbüş kültürü ve dönemin tarihsel ve toplumsal sorunları.

29 Nisan’dan itibaren MUBI’ye özel olarak geliyor ve müzik, tarih ve belgesel hayranlarını kucaklıyor SEVGİ, İŞARET VE BİRİKİM, Cem Karaca, Köln Bülbül Yüksel Özkasap, Derdiyoklar, Cavidan Ünal, Muhabbet, Killa Hakan, Kabus Kerim, Erci E., Hatay Engin, Aşık Metin Türköz ve bağlama virtüözü İsmet Topçu gibi ünlü isimlerle kasetlerle şekillenen müziğin altın çağı ve kayıtlar kesinlikle hoş ve keyifli bir deneyimdir. sizi duygu dolu bir yolculuğa çıkarıyor. “Aşk”, “Mark” ve “Ölüm” olmak üzere 3 farklı başlığa ayrılan sinema, “Aşk” bölümünde Almanya’ya büyük bir umutla göç eden işçilerin heyecanını ve gurbet özlemlerini anlatıyor. “Mark” bölümü artık tedavülden kaldırılan bu para biriminin simgesel anlamını ve gurbetçilerin Almanya’daki lüks yaşam biçimlerini içerirken, “Ölüm” bölümü Almanya ve Türkiye’nin entegrasyonunda gelinen son noktayı aktarıyor. yaşanan trajik anlar, arşiv kayıtları ve müziğin ruhun derinliklerine işlemiş anlatım gücüyle kullanılması. .

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

aziziye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu