Haber

Erdoğan’ın Kiev’den çağrısını reddetti

Kiev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından, tahıl koridoru anlaşmasına ilişkin “Ukrayna’nın burada Rusya ile ortak adımlar atmak için yaklaşımını özellikle yumuşatması gerekiyor” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi.

Açıklamayı Reuters’e değerlendiren Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in baş danışmanı Mykhailo Podolyak, “Gerçekçi olalım ve var olmayan seçenekler hakkında konuşmayı bırakalım” dedi. Podolyak, Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik yaptırımların hafifletilmesini veya olası bir “yatıştırma politikasını” desteklemeyeceğinin altını çizdi.

Rusya’nın Ukrayna limanlarını ve tahıl ambarlarını yok etmek istediğini kaydeden Podolyak, Rusya’nın tahıl anlaşmasından ziyade tahıl fiyatlarını yükselterek ve Karadeniz’de tekel konumu sağlayarak Ukrayna’yı küresel tahıl pazarından ayırmakla daha çok ilgilendiğini söyledi.

“Ukrayna hangi alanda yumuşamalı?” Ukraynalı yetkili, “Açıkçası kesinlikle saldırganı yatıştırma politikası izlemeyeceğiz” dedi.

Rusya, Ukrayna tahıllarının Kra Denizi üzerinden taşınmasını öngören Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan, kendi gıda ürünleri ve gübre ihracatının engellendiği gerekçesiyle Temmuz ayında çekildi.

Dün Soçi’de yapılan Putin-Erdoğan görüşmesinde de Tahıl Koridoru’nun geleceği gündeme geldi. Toplantının ardından açıklama yapan Putin, yaptırımların kalkması halinde tahıl anlaşmasına dönebileceklerini belirtirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da BM ile yeni bir paket üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Rtr,DW/BO,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu