Haber

BM Genel Sekreteri, Sudan’daki çatışmanın büyüyen etnik boyutundan endişeli

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sudan’daki çatışmanın artan “etnik boyutu”ndan endişe duyduğu bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Guterres’in Sudan’daki tarafları çatışmayı sona erdirmeye tekrar davet ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Guterres’in BM’nin Sudan halkına olan bağlılığını yinelediği belirtilirken, 9 milyon insanın insani yardıma muhtaç olduğu bir dönemde yağmanın da sona ermesi gerektiğinin altını çizdi.

Guterres’in özellikle Darfur’daki durumdan endişe duyduğunu ifade eden açıklamada, Genel Sekreter’in bölgede yaygınlaşan şiddet olayları ve sivil can kaybı karşısında dehşete düştüğü belirtildi.

Açıklamada, “Genel Sekreter, Sudan’daki çatışmanın büyüyen etnik boyutu ve cinsel şiddetten ciddi şekilde endişe duyuyor” denildi. söylendi.

“Savaş suçu ve insanlığa karşı suç teşkil edebilir”

BM’nin Soykırımı Önleme Özel Danışmanı Alice Wairimu Nderitu yaptığı yazılı açıklamada, ateşkesi ihlal eden tarafları şiddetle kınadı.

Bölgedeki güvenlik boşluğunun silahlı gruplar tarafından suiistimal edildiğine işaret eden Nderitu, “Bu grupların Sudan’daki çatışmanın taraflarıyla olan bağlantıları nedeniyle etnik grupları hedef aldığına dair iddialar var. savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar.” vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu